• Home
  • Blog
  • Endüstri
  • Tatil Sezonunda Covid-19’un Teslimatlarınızı Engelleyecek 4 Sebebi

Tatil Sezonunda Covid-19’un Teslimatlarınızı Engelleyecek 4 Sebebi

Covid, yaşama şeklimizin her bölümünü etkiledi. Dirsek tokuşturmak yeni sarılmalar oldu. Parklar yeni gözde mekanlarımız oldu. Maskeler vazgeçilmez aksesuarımız oldu. Ve bu tatil sezonuna gelince, alışveriş bir alışveriş merkezinde dolaşmaktan ziyade koltuğa oturarak, elinde çay ile ekranlar başında mağaza gezmeye evrildi.

Geçen ay Accenture, Covid ve son teslimat nakliyesi hakkında bir rapor yayınladı. Aşağıda raporu özetleyecek ve salgının bu tatil sezonunda nasıl bir etki yaratacağına dair size 4 temel çıkarım sunacağız (artan e-ticaret siparişleri, yüksek müşteri beklentileri ve daha az yüz yüze mağaza dahil).

Artan Online Siparişler

2020 dolu dolu geçiyor. Ancak, bizim amaçlarımız doğrultusunda, çevrimiçi alışveriş yılı olabilir. Accenture raporuna göre, salgın Mart ayında evden siparişlere neden olduğunda, satın alma alışkanlıklarımız değişti ve ABD ve Kanada’da e-ticaret siparişlerinde% 88’lik bir artışa neden oldu. Somut bir ifadeyle, çevrimiçi satışlar 107 milyar dolar arttı.

Ve genellikle Şükran Günü civarında başlayan yoğun sezonla birlikte, hemen köşede, trend devam ediyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, tüketicilerin% 43’ü bu yıl tatil hediyeleri için internetten alışveriş yapacaklarını söyledi ve yüz yüze deneyimi tamamen devre dışı bıraktı.

Mağazaları Ziyaret Etme İsteksizliği

Devam eden pandemi, Avrupa’da sayıların artması ve kilitlenmelerin yeniden başlatılmasıyla, dünya çapında hala çok gerçek bir endişe kaynağıdır. Dikkatli olunması ve gerekliliğin dışında, insanlar, uygun kişisel koruyucu ekipmanlar ile bile, bizzat mağazaları ziyaret edemezler veya ziyaret etmekten korkarlar.

E-ticaret, baharda başlatılan kilitlenmelerle aynı zamana denk gelen bir artış görürken, perakende sektörü bir bütün olarak bunu kolayca yapamadı. Yalnızca bu yıl, dünyanın dört bir yanından 26 perakendeci iflas başvurusunda bulundu.

Bir bütün olarak, satın alma alışkanlıklarımız değişti. Ankete katılanların yaklaşık yarısı, önceki yıllara göre daha az alışveriş yaptığını bildirdi. Ve alışveriş yapanlar bunu neredeyse yalnızca çevrimiçi olarak yapıyor. Yakın tarihli bir raporda, tüketicilerin% 61’i, mağaza çalışanların sağlığı ve güvenliği konusunda endişelendikleri için yüz yüze alışveriş yapmaya devam etme konusunda çekimser olduklarını dile getirdiler. Tipik olarak tatil sezonunun başlangıcı olarak övülen Kara Cuma bile, alışveriş yapanların üçte ikisinin mağaza kapılarında beklemeyi es geçerek online alternatifleri tercih etmesiyle bir darbe aldı.

Müşterilerden Daha Yüksek Beklentiler

Hafifletici koşullara rağmen – örneğin, devam eden bir pandemi ve siparişlerde tutarlı bir artış gibi – müşteriler hala mükemmel hizmet bekliyor. Amazon gibi e-ticaret devleri sayesinde, alışveriş yapanlar ek ücret ödemeden iki günlük kargoya anında teslimat ve acele etmeye alıştı. Ayrıca, tüketicilerin% 65’i, alışveriş sepetlerine ürün eklemeden önce ücretsiz gönderim minimumlarını araştırdıklarını söylüyor. İşletmenizin ücretsiz veya sabit oranlı gönderim sunup sunmadığına bakılmaksızın, her 10 müşteriden dokuzu, paralarını nerede harcadıkları konusunda belirleyici bir faktör olarak nitelendirdiği için, kârınızı etkileyebilir.

Anında tatmin olma arzusu beklentileri, yüksek tutar, hava durumu veya depolama sorunları gibi öngörülemeyen şeyleri hesaba katmıyor. Alışveriş yapanların% 56’sı, COVID zamanlarında bile bir şeyler ters giderse geri alışveriş yapmayacaklarını bildiriyor.

Kuryeler Üzerinde Artan Baskı

Yılbaşı gönderimi söz konusu olduğunda, en kötüsünü planlamak ve en iyisine şaşırmak her zaman daha iyidir. Bir paket birkaç gün erken geldiğinde herkes hoş bir şekilde şaşırır, ancak geç geldiğinde hayal kırıklığına uğrar. Bunu kuryelerden daha fazla kimse bilmiyor.

Bu nedenle, yıl boyunca yoğun baskı altında olsalar bile, tatil sezonu için hazırlanıyorlar. Kuryeler, salgın ve tatil siparişlerinin birleşimine hazırlanmak için, bu sonbaharda tipik kalıplarına uygun büyük işe alım hamleleri yaptı. Eylül ayında FedEx, “benzeri görülmemiş bir tatil nakliye sezonu” beklediğinden, 70.000 ek çalışan işe almayı planladığını duyurdu. UPS ayrıca sezon için 100.000 yeni çalışan işe almayı planladığını duyurdu. Bundan önce, USPS, Koronavirüs Pandemisi ile ilgili e-ticaret patlamasından gelen talepleri karşılamak için Nisan-Haziran çeyreği için 39.000 ek çalışan ekledi.

Sonuç

E-ticaret ve nakliye alanındaki dramatik değişimler, yoğun sezonda ve 2021 yılına girerken büyük bir etkiye sahip olacak. Satıcıların ve tüketicilerin bu yeni gerçeklere uyum sağlamak için çevik olmaları gerekecek. Satıcılar için kilit nokta, müşterilerinize esnek nakliye çözümleri hazırlamak ve sunmaktır, böylece en hızlı veya daha uygun fiyatlı teslimatı isteyip istemediklerini seçebilirler. Büyük olasılıkla koşullara bağlı olacak ve onların ihtiyaçlarını karşılayan tek bir çözüm olmayacaktır. Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google