Brexit Güncellemesi

Brexit Güncellemesi

2021 yılında Avrupa ülkelerinde önemli Gümrük düzenlemeleri gerçekleşti. Bu değişiklikler hakkında sizleri bilgilendirmek ve potansiyel etkilerine tam olarak hazırlanmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye ulaşmak için buraya tıklayınız.

2021 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş olan değişiklikler hakkında bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

1. GB Düşük Değerli Konsinye Muafiyetinin Kaldırılması / 1 Ocak 2021 : GB’de Düşük Değerli Konsinye Muafiyeti (<15 £) uygulaması kaldırılacak. Dokuman harici tüm gönderilerde %20 VAT (KDV) uygulanacaktır.

2. GB gönderilerinde ATR kullanımı kalkacak : GB’nin Avrupa birliğinden ayrılmasıyla birlikte ATR, 1 Ocak 2021 itibariyle Türkiye’den İngiltere giden gönderiler için geçerli olmayacaktır.

3. GB ithalat KDV’sinin satış noktasında tahsil edilmesi / 1 ocak 2021 : 1 Ocak 2021 itibariyle, 0-135 £ arası malların ticaretinde, Birleşik Krallık ithalat KDV’si alıcı ülke ithalat noktasında değil satış noktasında tahsil edilecektir. Bu tip gönderiler için göndericinin önceden UK Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) nezdinde kayıt olarak KDV kayıt numarası alması ve gönderi evraklarında bu numarayı belirtmeleri gerekmektedir. Bu değer sınırları arasındaki malların ticaretinde, eğer alıcının UK Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) nezdinde bir KDV numarası varsa, bu numara isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Bu işlemler neticesinde alıcılardan tahsil edilen ithalat KDV tutarı, UK Gelir ve Gümrük İdaresi’ne (HMRC) ödenmelidir.

4. GB- TR arası Serbest Ticaret Anlaşması : 29 Aralık 2020 tarihinde karşılıklı imzalanan ve 1 Ocak 2021’de geçerli olacak Serbest ticaret anlaşması (STA) ile gümrük vergi muafiyeti uygulanacaktır. 2. Maddede belirtilen KDV uygulanmaya devam edecektir.

5. Brexit (EU – GB arası Serbest Ticaret Anlaşması / 1 Ocak 2021) : Brexit ile birlikte 1 Ocak 2021 itibariyle EU-GB-EU gönderileri için Gümrük Beyannamesi hazırlanması gerekecektir. Bununla birlikte GB – EU arasında anlaşmaya varılan ve 1 ocak 2021’de geçerli olacak serbest ticaret anlaşması ile GB-EU arası sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota uygulaması olacaktır. Bu değişiklik, Avrupa Birliği’nden Büyük Britanya’ya ve Büyük Britanya’dan Avrupa Birliği’ne yapılan gönderileri etkileyecektir.

6. EU Düşük Değerli Konsinye Muafiyetinin Kaldırılması (Temmuz 2021): EU (AB) varışlı gönderilerde uygulanan 22 Euro LV muafiyeti Temmuz 2021 itibariyle kaldırılacaktır. Bu tarih itibariyle EU’ye gelen tüm gönderiler için resmi gümrük işlemleri yapılacak ve ithalat KDV’si oluşacaktır. Bu değişiklik, dünyanın her yerinden Avrupa Birliği’ne yapılan gönderileri etkileyecektir.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google